EVLERDE VE İŞYERLERİNDE YANGIN GÜVENLİĞİ


Bu makale 2013-04-23 00:03:33 eklenmiş ve 1053 kez görüntülenmiştir.
Ökkeş Gök

Yangın Güvenlik Uzmanı

Günümüzde bütün güvenlik sistemleri önemli olmasına rağmen yangın güvenliğinin yeri apayrıdır. Yangın ihbar sistemi yasalarla da yapılması gereken zorunlu bir güvenlik sistemidir. Özellikle yüksek binalar, fabrikalar, büyük iş merkezlerinde insanların yoğun bulunması ve binalardaki yangına neden olabilecek nedenlerin artması gibi nedenlerle yangın algılama sistemleri vazgeçilmez duruma gelmiştir. Bir lokasyonda kamera sistemi, kartlı geçiş sistemi, acil anons sistemi veya diğer güvenlik sistemleri de elbette ki çok önemli ve uygulanması gerekli sistemler olmasına rağmen yangın algılama (yangın alarm) sistemlerinin yeri her zaman apayrıdır.

Günümüzün yangın algılama sistemi uygulanacak noktalarında orta ve büyük çaplı yerlerde mutlaka adresli yangın algılama sistemleri uygulanmalıdır. Bina adresli yangın algılama sisteminin grafik ekranı vasıtasıyla noktasal olarak yangın güvenliği açısından 7/24 izlenebilmeli ve gerektiğinde en hızlı bir biçimde boşaltılarak yangında hızlı müdahaleye imkan tanınmalı yangının neden olacağı maddi ve manevi zararlar en aza indirilmelidir. Yangın alarm sistemleri bu bakımdan yangının izlenmesi için olmazsa olmaz sistemlerdir.

Binalarda yangın güvenliği açısından diğer sistemlerden birisi de yangın söndürme sistemleridir. Söndürme sistemlerini ikiye ayırabiliriz. Bunlardan birincisi yangın güvenliği açısından çok yüksek olan yerlerde kullanılan gazlı yangın söndürme sistemleridir. Gazlı Yangın söndürme sistemlerinin günümüzde en çok uygulanan söndürme gazı FM200 gazlı yangın söndürme sistemleridir. FM200 söndürme sistemleri çoğunlukla arşiv odaları, datacenterlar, bilişim ile ilgili odalarda uygulaması yapılır. FM200 gazı yangını söndüren aynı zamanda uygulandığı mekândaki hiçbir şeye zarar vermeyen özellikle elektronik cihazların bulunduğu mekânlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir söndürme sistemidir.

FM200 yangın söndürme sistemlerini bir binanın bütün noktalarında kullanmak gerek yüksek maliyet gerekse her noktanın yalıtımın sağlanamaması nedeniyle sadece özel noktalarda kullanılır. Diğer noktalarda sulu söndürme sistemi olan sprinkler sistemleri tercih edilmelidir. Sprinkler sulu söndürme sisteminin mantığı ise yangın anında siprinklernozulunun ısı ile eriyerek borularla taşınan suyun mekan içine boşalması ve yangının söndürülmesi prensibine dayanır.

Diğer bir söndürme sistemi ise daha çok yangının başlangıç aşamasında müdahale edilerek yangını büyümeden etkisiz hale getirmeye yarayan yangın söndürme tüpleridir. Yangın söndürme tüpleri binaların belli noktalarına konur ve yangın anında tüpü kullanacak kişiler belirlenir yangın anında bu kişiler tüp ile yangına müdahale ederler.

Yangın için her binada tesiste yangın senaryosu oluşturulmalıdır. Bu senaryoya göre yangın talimatları hazırlanmalı ve binada belli noktalara asılarak insanların okuması sağlanmalıdır. Yangın söndürme, Acil Yardım, Kurtarma ekipleri oluşturulmalıdır. Yangın açısından gerekli bilgilendirme tabelaları ve kaçış noktası projeleri yine insanların görebileceği noktalara asılmalıdır. Yangın anında binanın güvenli bir şekilde tahliye edilebilmesi için acil yönlendirme sistemleri ve acil aydınlatma sistemleri binanın acil çıkış noktalarına konumlandırılmalıdır. Acil aydınlatma ve acil yönlendirme sistemleri enerji kesildiğinde bile en az 90 dakika süreyle kendi üzerlerindeki aküler sayesinde yanabilmelidir.

YANGINLARA KARŞI EV GÜVENLİĞİ
Evlerimizde her gün kullandığımız eşyaların, elektrik kaynağının, ısınma için tercih edilen yöntemlerin, hatta pişirdiğimiz yemeğin bile hayatımızı ciddi oranda tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar ve istatistiki sonuçlar gösteriyor ki her yıl binlerce kişi evlerde çıkan yangınlarda hayatını kaybediyor. Bu yangınların temelinde ise zaman zaman yanarken bırakılmış bir sigara, ateş üzerinde unutulmuş bir yemek, elektrik kaçakları, ısınmak amaçlı yakılmış bir soba hatta çok masumane görünen bir çocuk oyuncağı yer alabiliyor.

Ev güvenliğini adeta bir tehdit altında tutan yangına karşı önceden tedbir almak, sonradan telafisi mümkün olmayan durumlara karşı bizleri koruyacaktır. Tıpkı arabalarımızda olduğu gibi evlerimizde de yangın söndürücü bulundurmak gerekir. Yangın söndürücülerin nasıl kullanılacağı üzerlerindeki kullanma talimatında yer alır. Tüm aile bireylerinin bu talimatları önceden öğrenmesi önemlidir.

ELEKTRİKLİ ALETLERE DİKKAT
Basit gibi görünen birkaç detayın dikkate alınması ile daha güvenli bir yaşama alanı yaratmak mümkün. Bu detayların başında elektrikli ev aletlerinin kullanımı geliyor. Öncelikle mutfaktan başlayalım. Ev yangınlarının büyük çoğunluğunun mutfak kaynaklı olduğu düşünülürse, mutfakların güvenliğinin sağlanmasının güvenli bir ev yaratımındaki önemini kavramak daha kolay olacaktır. Mutfaklarda kullanılan pek çok el aleti vardır. Bunların büyük kısmı elektrik yardımı ile çalışır. Mikserler, çırpıcılar, su ısıtıcılar, kahve ve çay makineleri ve daha niceleri. Bu araçların kullanım sonrasında mutlaka elektrik ile temaslarının kesilmesi gerekir.

KİMYASAL MADDELERE DİKKAT
Evlerimizin özellikle hijyenini sağlamak amacı ile farklı alanlara hizmet eden bir dizi deterjan; lavabo açıcıları, böcek ilaçları gibi kimyasal ilaçlar ve malzemeler bulundururuz. Bu maddelerin üzerindeki uyarıya göre malzeme kullanımında dikkat edilmesi gereken kurallar ve önlemler vardır. Ev ve ev ahalisinin güvenliğinin tam olarak sağlanabilmesi için bu kimyasal malzemelerin özel bir yerde depolanması, kullanım kuralları haricinde bir amaç için kullanılmaması, malzemelerin birbirlerine karıştırılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
UZMAN YAZILARI
 ‹ 
 › 
FACEBOOK SAYFAMIZ
Arşiv Arama
- -
Anket
Evinizde veya işyerinizde Yangın Söndürme cihazı var mı??
Fikrim yok
Hayır Yok
Hatırlamıyorum
Evet var
  © Copyright 2014 Yangın Güvenlik Eğitimi ve Danışmanlığı. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz hiç bir alıntı yapılamaz.
DOĞU ADADOLU
Malatya
Kars
Bingöl
Erzurum
Ağrı
Erzincan
Van
Ardahan
Bitlis
Elazığ
Hakkari
Iğdır
Muş
Tunceli
Şırnak
İÇ ANADOLU
Aksaray
Ankara
Çankırı
Eskişehir
Karaman
Kayseri
Kırıkkale
Kırşehir
Konya
Nevşehir
Niğde
Sivas
Yozgat
AKDENİZ
Osmaniye
Mersin
Kahramanmaraş
Isparta
Hatay
Burdur
Antalya
Adana
EGE
Manisa
Kütahya
Muğla
İzmir
Uşak
Denizli
Afyonkarahisar
Aydın
MARMARA
İstanbul
Balıkesir
Çanakkale
Bilecik
Edirne
Bursa
Kocaeli
Sakarya
Tekirdağ
Yalova
Kırklareli
G.DOĞU ADADOLU
Kilis
Gaziantep
Adıyaman
Batman
Diyarbakır
Mardin
Siirt
Şanlıurfa
KARADENİZ
Amasya
Artvin
Bartın
Bayburt
Bolu
Çorum
Düzce
Giresun
Gümüşhane
Karabük
Kastamonu
Ordu
Rize
Samsun
Sinop
Tokat
Trabzon
Zonguldak