Esenyurt'ta camide yangın

Esenyurt'ta Caferilerin gittiği camide dün gece çıkan yangınla ilgili konuşan Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut, “Bu olay İslam düşmanlarının planıdır" dedi.
Bu konu 2013-04-12 03:38:26 tarihinde eklenmiş ve 1085 kez görüntülenmiştir.

Esenyurt'ta Caferilerin gittiği camide dün gece çıkan yangınla ilgili konuşan Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut, “Bu olay İslam düşmanlarının planıdır" dedi. Yanan caminin imamı bir hafta önce tehdit aldığını söyleyerek, birilerinin gelip kendisine, "Siz bizden değilsiniz, sizin yaşama hakkınız yok. Siz taşa tapıyorsunuz. Siz Şiasınız, Caferisiniz. Biz sizi yakacağız" dediğini belirtti. Karabulut ayrıca, “Bugün bu eylemlerin tamamının arkasında, Selefi El Kaide anlayışı vardır. IŞİD ve El Nusra da onun kollarıdır. Türkiye'de belki akla en son gelecek olan camilerin kundaklanması ve yakılması olayıdır. Ancak ne yazık ki Ramazan ayında camiler kundaklanıyor, ateşe veriliyor ve camideki Kur'an-ı Kerim'ler yakılıyor. Bu kısa bir sürenin hadisesi değildir. Bu olay İslam düşmanlarının planıdır" dedi.

YANGINDAN SONRA CAMİ BU HALE GELDİ

Caferilerin gittiği Yenikent Mahallesi, Aşık Şenlik Caddesi üzerinde bulunan Muhammediye Camii'nde saat 02.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Camideki dumanı fark eden vatandaşlar, durumu itfaiye ve polise bildirdi. İhbar üzerine olay yerine Esenyurt ve Avcılar'dan itfaiye ekipleri sevk edildi. Yanan camiye gelen itfaiye, alevleri kısa sürede söndürdü. Yangın sonrasında caminin kütüphane bölümünde, minber ve çevresinde büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Polis ekipleri olay yerinde bir süre inceleme yaparken; itfaiye yangının çıkış sebebini belirlemeye çalışıyor.

 

"BİR HAFTA ÖNCE BENİ TEHDİT ETTİLER"


Yaklaşık 1 hafta önce tehdit edildiğini iddia eden Cami İmamı Hamza Aydın, "Caminin yandığını haber verdiler. Görgü tanıkları var. Merdiveni dayayarak içeriye girmişler ve kütüphaneden başlamışlar. Geçtiğimiz ay yanan cami gibi önce benim camimdeki kütüphaneyi yaktılar. Caminin içerisine de sirayet etti. Molotof mu bir şey diyemem. Bir hafta önce gelerek beni tehdit ettiler. Emniyete giderek şikayetçi oldum. Adamlar bana, 'Siz bizden değilsiniz, sizin yaşama hakkınız yok. Siz taşa tapıyorsunuz. Siz Şiasınız, Caferisiniz. Biz sizi yakacağız' dediler, bir hafta sonra da gelip yaktılar. Polise şikayet ettikten sonra bir şey yapılmadı. Şikayetçiyiz" diye konuştu.

İSTANBUL'DAKİ CAMİ YANGINI DIŞ BASINDA


Olayı duyup camiye gelenler olayla ilgili bilgileri olmadığını haberi duyunca camiye geldiklerini söylediler.

CAFERİ ALİMLER BİRLİĞİ BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Dünya Caferi Alimler Birliği Başkanı Hasan Karabulut, yanan camiyle ilgili olarak bugün Küçükçekmece Halkalı'da Caferilerin gittiği Zeynebiye Camii'ne ait çay bahçesinde açıklamalarda bulundu. Caminin kasıtlı olarak başkaları tarafından yakıldığını iddia eden Karabulut, 10 gün önce cami imamının tehdit edildiğini belirterek, “Bugün bu eylemlerin tamamının arkasında, Selefi El Kaide anlayışı vardır. IŞİD ve El Nusra da onun kollarıdır. Türkiye'de belki akla en son gelecek olan camilerin kundaklanması ve yakılması olayıdır. Ancak ne yazık ki Ramazan ayında camiler kundaklanıyor, ateşe veriliyor ve camideki Kur'an-ı Kerim'ler yakılıyor. Bu kısa bir sürenin hadisesi değildir. Bu olay İslam düşmanlarının planıdır" dedi.

“CAMİYİ KUNDAKLAYANLAR ORTAYA ÇIKARILSIN"


Olayla ilgili yetkililerin tedbirli davranmadığını da savunan Karabulut, “Bir an önce bu camiyi kundaklayanlar ortaya çıkarılsın. Bugün Alevi kesim ve Caferi kesim, Selefi anlayışına sahip olanların tehdidi altındadır. Kur'an ve cami bizim değerimizdir. Ülkemizde bu olayın özellikle Ramazan ayında yapılması manidardır" diye konuştu.

Kaynak hürriyet

ETİKETLER : Yangın Eğitim Yangın Yangın Güvenlik Yangın Güvenlik Eğitimi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Güzel yazı
Yönetici 2014-06-30 14:50:32
Güzel yazı
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YANGIN HABERLERİ haberleri
UZMAN YAZILARI
 ‹ 
 › 
FACEBOOK SAYFAMIZ
Arşiv Arama
- -
Anket
Evinizde veya işyerinizde Yangın Söndürme cihazı var mı??
Fikrim yok
Hayır Yok
Hatırlamıyorum
Evet var
  © Copyright 2014 Yangın Güvenlik Eğitimi ve Danışmanlığı. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz hiç bir alıntı yapılamaz.
DOĞU ADADOLU
Malatya
Kars
Bingöl
Erzurum
Ağrı
Erzincan
Van
Ardahan
Bitlis
Elazığ
Hakkari
Iğdır
Muş
Tunceli
Şırnak
İÇ ANADOLU
Aksaray
Ankara
Çankırı
Eskişehir
Karaman
Kayseri
Kırıkkale
Kırşehir
Konya
Nevşehir
Niğde
Sivas
Yozgat
AKDENİZ
Osmaniye
Mersin
Kahramanmaraş
Isparta
Hatay
Burdur
Antalya
Adana
EGE
Manisa
Kütahya
Muğla
İzmir
Uşak
Denizli
Afyonkarahisar
Aydın
MARMARA
İstanbul
Balıkesir
Çanakkale
Bilecik
Edirne
Bursa
Kocaeli
Sakarya
Tekirdağ
Yalova
Kırklareli
G.DOĞU ADADOLU
Kilis
Gaziantep
Adıyaman
Batman
Diyarbakır
Mardin
Siirt
Şanlıurfa
KARADENİZ
Amasya
Artvin
Bartın
Bayburt
Bolu
Çorum
Düzce
Giresun
Gümüşhane
Karabük
Kastamonu
Ordu
Rize
Samsun
Sinop
Tokat
Trabzon
Zonguldak